Cheap and healthy after-school snacks

You pick the kids up from school, they’ve spent half the day running around the playground and they’re already complaining that they’re hungry. Sound familiar? To keep them happy and healthy, we’ve come up with some great ideas for afternoon snacks that are cheap and won’t ruin their appetite for dinner!

Homemade snacks

With a bit of preparation, you can make sure you’ve always got something ready to go. These ideas can be made in advance and stored. Banana bread and flapjack do contain a bit of sugar – but they’ve got lots of goodness too, so serve them in small portions and send your kids out to run around after.

Banana bread

Recipe: Mix together 75g butter, 100g brown sugar, 1 egg, 3 very ripe bananas, 225g self-raising flour and 1 tsp of mixed spice. Mix until all the ingredients are combined, then transfer into a greased cake tin or bread tin and bake at 180 degrees for 35-40 minutes.
Cost: Assuming you already have the spices, eggs, flour and sugar in your cupboard, it’ll cost you just £2.34 – that’s £1.15 for a bunch of Tesco Everyday Value Bananas and £1.19 for 250g block of Tesco Everyday Value Butter. You can easily get 10 slices out of it, so that’s just 24p a slice!
Notes: Banana bread keeps really well in the freezer. Take it out in the morning and it’ll be ready to eat at lunchtime.

Flapjacks

Recipe: Melt 125g butter in a pan with 25g golden syrup and 55g brown sugar. Once it’s bubbling, stir in 225g oats and remove from the heat. Stir through a handful of mixed dried fruit, transfer to a baking tray lined with greaseproof paper and bake for 20-25 mins.
Cost: Assuming you already have the sugar, it’ll cost you £3.66 – that’s £1.19 for a 250g block of Tesco Everyday Value Butter, £1.08 for a 680g jar of Tesco Everyday Value Golden Syrup, 75p for a 1kg bag of Tesco Everyday Value Oats and 64p for a 500g of Tesco Everyday Value Mixed Dried Fruit. Cut it into 12 slices and that’s 31p per slice.
Notes: With these ingredients, you’ll actually have enough oats to make 4 batches of flapjacks, and enough golden syrup and dried fruit for even more. You’ll even get 2 batches out of your butter – so it really is great value.

Fruit salad

Recipe: Chop up 1 banana, 1 apple, peel and seperate 2 satsumas and pick a few grapes. Throw into a couple of bowls for a quick and super-healthy snack.
Cost: You might already have all of these ingredients from your weekly shop – and you can always substitute other fruits you do have. Even if you bought all of these from scratch, it’ll only cost you £4. That’s £1.15 for a bunch of Tesco Everyday Value Bananas, 68p for a bag of Tesco Everyday Value Apples, £1.19 for a bag of Tesco Everyday Value Satsumas and 98p for a bag of Tesco Everyday Value seeded grapes.
Notes: You’ll have lots of fruit left over, which you can use in the kids lunchboxes.

Very quick fixes

Smoothies

What to do: This is easy if you’ve got a smoothie maker or a blender. Just chuck in a handful of frozen fruit, a few spoonfuls of plain yoghurt and a spoonful of honey and blend for a cool, delicious and healthy snack.
Cost: It’ll cost you just £2.52 to buy all the ingredients, and you’ll be able to get 2 or 3 batches of smoothie out of it. You’ll need: Some frozen fruit, like Tesco Everyday Value Fruit Salad, 98p for 480g, a pot of yoghurt like Tesco Everyday Value Low Fat Natural Yoghurt, 55p for 500g, and a pot of honey like Tesco Everyday Value Clear Honey, 99p for 340g.

Yoghurts

What to do: Buy little pots of yoghurts and just hand them out when needed.
Cost: Tesco Everyday Value Low Fat Fruit Yoghurts are just 33p for 4 pots.

Nuts

What to do: A small handful of nuts like some almonds are a great snack, because they’re high in protein so they balance your blood sugar levels, making you less hungry. Just have a bag ready and give the kids a few each when they’re hungry.
Cost: Tesco Whole Blanched Almonds cost 95p for 100g.

Toast

What to do: Toast might seem like quite a big snack, but the 400g loaves are perfect for a little snack. Keep the loaf in the freezer and just pop a slice straight in the freezer when you need to. Spread it with a thin layer of a high-protein topping like peanut butter, marmite or hummus to stop sugar cravings.
Cost: A 400g Hovis Nimble Wholemeal Sliced Loaf costs just 65p. You can pick up hummus for £1, marmite for £1.30 and Tesco Everyday Value Peanut Butter for just 62p for 340g.

Where to next?

More ideas from Tesco
How to make the most of your freezer
How to have a bargain BBQ